Rekuperacja powietrza

Strona główna / Rekuperacja powietrza

Co to jest rekuperacja?

Jeśli chcesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały czas, niezależnie od pory roku to rekuperacja jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. 
Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń, która dostarczy świeże powietrze z zewnątrz oraz usunie powietrze zanieczyszczone z dużą zawartością dwutlenku węgla. System rekuperacji jest bardzo energooszczędnym rozwiązaniem wymiany powietrza w
budynkach, z odzyskiem temperatury. 
Niezwykle ważne jest by pomieszczenia, w których przebywamy przez większość czasu miały zapewnioną skuteczna i komfortową wentylacje, gdzie powietrze jest przefiltrowane, czyli pozbawione kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Jest to bardzo ergonomiczne rozwiązanie, które pozwala użytkownikom cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem. Rekuperacja odzyskuje ciepło z wentylacji i zaoszczędza koszty ogrzewania.

Korzyści z zastosowania systemu wentylacji z rekuperacją

Ograniczenie kosztów ogrzewania
W budynkach z tradycyjną wentylacją (grawitacyjną) ok 30% ciepła ucieka przez kominy wentylacyjne. Rekuperacja pozwala kontrolować ciepło i odzyskać je ze zużytego powietrza. Tym sposobem zaoszczędzimy koszty grzewcze i zyskamy ciepło.
Filtrowanie powietrza nawiewanego
Rekuperator filtruje powietrze dostarczane do budynku. Wymagający użytkownicy mogą wyposażyć system w filtry o wyższej gradacji i oczyścić powietrze z zanieczyszczeń związanych ze smogiem.
Ponadto powietrze można oczyszczać z alergenów lub jonizować je. We właściwie wentylowanych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej się pracuje i wypoczywa. Takie przyjazne warunki zmniejszają ryzyko rozwoju groźnych chorób układu oddechowego, czy alergii.
Świeże powietrze i mniej kurzu
W domach z rekuperacją, stale odczuwalny jest efekt przewietrzonego pomieszczenia. Ponadto filtry wyciągają i zatrzymują kurz, co można zauważyć na płaskich powierzchniach. Odczuwalne może być również poprawienie samopoczucia, znikają bóle głowy lub problemy z koncentracją, gdyż czyste powietrze zapewnia zdrowie.

Etapy przygotowania do montażu systemu

1

Wybierz rodzaj wentylacji w swoim domu na etapie projektowania budynku

W nowoczesnych budynkach energooszczędnych rekuperacja jest niezbędna. W istniejących domach często można zaadoptować rekuperację lub zastosować system rozproszony.

2

Projektowanie

W trakcie projektowania domu skonsultuj ze specjalistą trasy dla kanałów wentylacyjnych, które należy zaadaptować w projekcie. Elementy konstrukcyjne budynku lub wysokości pomieszczeń mogą determinować jaki rodzaj kanałów wentylacyjnych należy zastosować.

3

Montaż wentylacji podziel na etapy

W pierwszej kolejności należy zamontować dystrybucję powietrza. Ten etap należy zsynchronizować z wykonaniem takich prac jak tynkowanie, „zamykanie sufitów” itp. Niewłaściwa kolejność prac może podrożyć prace montażowe lub w najgorszym razie je uniemożliwić

4

Montaż

Gdy wnętrze budynku jest wykończone a kurz i pyły technologiczne wyeliminowane, można zamontować i uruchomić centralę wentylacyjną. Na ostatnim etapie należy skalibrować układ zgodnie z bilansem przepływu powietrza.

5

Serwis

Należy pamiętać o czynnościach serwisowych i kontrolnych. Zewnętrzna czerpnia powietrza będzie zapychać się zanieczyszczeniami z powietrza i owadami. Takie zaniedbanie może powodować głośną pracę systemu. Regularna wymiana filtrów zapewni stały dopływ czystego powietrza.

Poznaj nasze rekuperatory

Rekuperator THESSLA GREEN - AirPack

Rekuperator Zehnder ComfoAir Q350

Galeria realizacji

Jako firma jesteśmy na rynku od 2015 roku. 
Oferujemy Państwu sprzedaż i kompleksową instalację nowoczesnych i sprawdzonych urządzeń grzewczych.
Copyright © 2021 | RES Elements
Realizacja: Elevation Group
checkmark-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram