Pompy ciepła

Strona główna / Pompy ciepła

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to rewelacyjne urządzenia, które pomagają w ogrzewaniu domów, pomieszczeń, budynków a ich wysoka skuteczność znana jest nie od dziś. Niskotemperaturowe urządzenia grzewcze wykorzystują energię elektryczną do pracy sprężarki, oraz energię odnawialną z powietrza lub gruntu do przemiany fazowej czynnika chłodniczego w instalacji. 
Dzięki takiemu rozwiązaniu z 1 kW energii elektrycznej możemy otrzymać ponad 4 kW energii grzewczej. 
Pompy ciepła pracują na zasadzie typowych przemian fizycznych, jakie zachodzą w urządzeniu jak sprężanie, parowanie, skraplanie oraz rozprężanie.
Zastosowanie pomp ciepła jest wszechstronne. Można wykorzystać je do pracy w modernizowanych instalacjach z grzejnikami, jednak najbardziej efektywnie pracują z ogrzewaniem podłogowym. Niektóre gruntowe i powietrzne pompy ciepła posiadają funkcję chłodzenia do współpracy z klimakonwektorami.

Jak działają pompy ciepła?

Dom bez rachunków to marzenie wielu, z pomocą przychodzą nam pompy ciepła. Pompa wykorzystuje ciepło z otoczenia, przy użyciu niewielkiej mocy elektrycznej, jaka jest jej potrzebna do napędu procesów. 
Pozyskiwanie ciepła jest zapewnione dzięki w pełni ekologicznym, bezpiecznym czynnikom chłodniczym (np. R410A, R32)
pracującym w obiegu zamkniętym kolektora gruntowego
i pompy ciepła.
Wpływając do sieci pętli umieszczonych na zewnątrz, pod powierzchnią gruntu, na głębokości od 100 do 120 cm (w zależności od rodzaju gruntu i terenu kraju) lub od 2 do 12 sond pionowych o głębokości 30m pobiera ciepło,
co doprowadza do jego odparowania.

Gdy na dworze robi się chłodno, możemy być pewni, że za moment nasz dom będzie równie zimny. Pompa ciepła działa podobnie do znanych nam urządzeń jak lodówka, jednak pompa działa na zasadzie pobierania ciepła z przestrzeni zewnętrznej, a następnie przekazuje energię do domu w postaci ciepła. Pompa ciepła działa na podstawie tzw.efekt Joule'a Thomsona.
Proces ten zachodzi nieprzerwanie, lecz gdy temperatura jest zbyt niska to może zostać przerwany. Następnie odparowany czynnik trafia do serca układu, pompy ciepła składającej z kompresora typu SCROLL, gdzie w procesie sprężania podnosi się parametry czynnika tak, aby były użyteczne do ogrzewania budynku.
Ciekawostka

Pompy ciepła stosowane są wszechstronnie, a ich technologia sięga XIX wieku. W 1824 r. francuz Nicolas Carnot był twórcą publikacji na temat pierwszych zasad działania pompy ciepła. W 1945 roku uruchomiono pierwszą gruntowną pompę ciepła w domu niejakiego Roberta C. Webbera w Indianapolis. Pompa ta została wyposażona w sprężarkę o mocy 2kW oraz z pomocą wentylatora zasilała system ogrzewania powietrzem, który stał się wówczas bardzo modny. Pompy ciepła zyskały na popularności i stały się niezawodnym i przyjaznym dla środowiska rodzajem ogrzewania. Technologia pomp ciepła stale rozwija się, poprzez zastosowanie innowacji, jakie mają miejsce w tej branży. Zastosowanie pomp ciepła jest wszechstronne. Można wykorzystać je do pracy w modernizowanych instalacjach z grzejnikami, jednak najbardziej efektywnie pracują z ogrzewaniem podłogowym. Niektóre gruntowe i powietrzne pompy ciepła mają funkcję chłodzenia do współpracy z klimakonwektorami.

ZALETY KORZYSTANIA Z POMP CIEPŁA

Bezobsługowa praca
Urządzenie nie emituje gazów i odpadów przy produkcji ciepła a jego praca jest całkowicie zautomatyzowana.
Bezpieczne i ekologiczne
Czynnik chłodniczy płynie w hermetycznej instalacji, jest niepalny i nieszkodliwy dla człowieka.
Pełna adaptacyjność
Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie, podgrzeje wodę użytkową, można wykorzystać jej funkcje chłodzenia, zastosować do podgrzania wody w basenie lub połączyć w kaskadę z innym źródłem ciepła.

Rodzaje pomp

Gruntowe pompy ciepła

  • stabilne i samodzielne źródło ciepła w sezonie grzewczym dzięki dodatniej temperaturze gruntu (poniżej strefy przemarzania)
  • z wymiennikiem pionowym lub poziomym w zależności od dostępności gruntu

Powietrzne pompy ciepła

  • możliwość stabilnej pracy przy udziale dodatkowej grzałki lub dodatkowego źródła ciepła
  • łatwe w montażu i adaptacji w nowych i modernizowanych instalacjach

Zainteresowany instalacją pompy ciepła?

Napisz do nas lub zadzwoń, a na pewno dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb.
Jestem zainteresowany
Jako firma jesteśmy na rynku od 2015 roku. 
Oferujemy Państwu sprzedaż i kompleksową instalację nowoczesnych i sprawdzonych urządzeń grzewczych.
Copyright © 2021 | RES Elements
Realizacja: Elevation Group
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram