Wygrzewanie posadzki

Strona głównaWygrzewanie posadzki 

Wygrzewanie posadzki

12 maja 2021

Niezwykle istotnym etapem podczas instalacji ogrzewania podłogowego jest wygrzanie wylewki. Wiele osób zapomina o tym fakcie, w ogóle go pomijając.

Proces wygrzewania ma na celu odparowanie wody zużytej do przygotowania wylewki, jak również usunięcie naprężeń mogących powodować pękanie ostatecznej okładziny podłogowej bądź unoszenie się rogów posadzki w pomieszczeniach. Musi być on realizowany stopniowo.
Proces należy realizować zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 1264, część 4. W przypadku jastrychów cementowych rozpoczyna się go po 21 dniach od wykonania wylewki. W praktyce proces wygrzewania posadzki na przykładzie pompy ciepła Panasonic Aquarea realizujemy przez wykorzystanie sterownika pompy ciepła i funkcję „suszenie betonu”. Sterownik ten jest wyposażony w wysokiej rozdzielczości 3,5-calowy ekran LCD z dużymi, czytelnymi przyciskami. Ustalamy podnoszenie temperatury zasilania w rurociągu o 2 stopnie Celsjusza na dobę aż do uzyskania temperatury 45-50 stopni Celsjusza, utrzymując ją przez pięć dni. Następnie neleży rozpocząć stopniowe obniżanie temperatury, aż do osiągnięcia 25 stopni Celsjusza.

W przypadku wylewki anhydrytowej (7 dni od wykonania) rozpocząć wygrzewanie od temperatury wyższej o 5-10 stopni Celsjusza od temperatury otoczenia. Stopniowo podnosząc temperaturę do osiągniecia 55 stopni Celsjusza, utrzymując ją przez kilka dni. Później rozpocząć proces obniżania temperatury aż do poziomu 25 stopni Celsjusza. Należy unikać nadmiernych przeciągów w pomieszczeniach, co mogłoby prowadzić do nierównomiernego wysychania wylewki.

Proces wygrzewania najlepiej wykonać poza sezonem grzewczym, gdyż budynek w tym okresie nie ma dodatkowych strat ciepła do otoczenia. Sprawdzenia poprawności wygrzania posadzki można dokonać przyklejając szczelnie folię PE do wylewki. Gdy pojawi się na jej powierzchni wilgoć należy kontynuować proces do czasu uzyskania pozytywnej próby.

Jako firma jesteśmy na rynku od 2015 roku. 
Oferujemy Państwu sprzedaż i kompleksową instalację nowoczesnych i sprawdzonych urządzeń grzewczych.
Copyright © 2021 | RES Elements
Realizacja: Elevation Group
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram