Krzywa grzewcza pompy ciepła

Strona głównaKrzywa grzewcza pompy ciepła 

Krzywa grzewcza pompy ciepła

29 kwietnia 2021

W rozważaniach na temat oszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania należy przyjrzeć się kwestii sterowania urządzeniem grzewczym i szeroko pojętą automatyką. Pompy ciepła znane są jako najbardziej oszczędne urządzenia w eksploatacji. Przy zapewnieniu odpowiedniej izolacji budynku i dobrze zaprojektowanej dystrybucji ciepła urządzenie odwdzięczy się użytkownikowi długowieczną pracą i niskim poborem energii elektrycznej. Aby praca pompy ciepła była najbardziej efektywna należy zrozumieć zasadę działania krzywej grzewczej.

Krzywa grzewcza ma bezpośredni wpływ na sposób pracy pompy ciepła. Sposób jej działania jest bardzo prosty. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, wzrasta temperatura wody zasilania na centralne ogrzewanie. Zwykle, maksymalna temperatura na ogrzewanie podłogowe wynosi 35°C przy zewnętrznej temperaturze projektowej. Należy zwrócić uwagę, że w okolicach 0 stopni, zapotrzebowanie budynku na ciepło będzie odpowiednio niższe, co przekłada się na mniejszy nakład pracy pompy ciepła, mniejsze zużycie energii przy zachowaniu oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach.

Krzywa grzewcza, bazuje na pomiarze temperatury zewnętrznej przez czujnik pogodowy, zatem urządzenie grzewcze w trybie ciągłym dostosowuje temperaturę wody kotłowej do warunków zewnętrznych. Przy temperaturze otoczenia np. +7 stopni możemy spodziewać się, że urządzenie grzewcze wykona mniej pracy na utrzymanie tego samego komfortu grzewczego. Inwerterowe pompy ciepła dostosują wówczas częstotliwość pracy sprężarki do otoczenia i oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu. Pompy ciepła mogą pracować również w trybie „prostej grzewczej” – jest to rozwiązanie, które polega na produkcji stałej temperatury wody kotłowej, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Przy dodatnich temperaturach zewnętrznych może powodować częste taktowanie sprężarki, ponieważ odbiór ciepła przez budynek będzie niższy.


Zastosowanie odpowiednio skonfigurowanej krzywej grzewczej wraz z czujnikami temperatury w poszczególnych strefach w budynku przyniesie użytkownikowi najbardziej optymalny rezultat w postaci niskich rachunków, wysokiej żywotności sprężarki i zachowaniu oczekiwanego komfortu grzewczego w pomieszczeniach.

Jako firma jesteśmy na rynku od 2015 roku. 
Oferujemy Państwu sprzedaż i kompleksową instalację nowoczesnych i sprawdzonych urządzeń grzewczych.
Copyright © 2021 | RES Elements
Realizacja: Elevation Group
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram